DernekFotoğraflarGenelKültür

Bu Yıl Dibek Taşı ve At Arabası Var

Dernek takvimimizde 2023 yılı için dibek taşı ve at arabasına yer verdik.

Her yıl farklı bir kültürel öğemizin ön plana çıkarıldığı dernek takvimimizde 2023 yılı için dibek taşı ve at arabasına yer verdik.
Karaçulha Kültür ve Dayanışma Derneği olarak her yıl çıkardığımız takvimlerde kültürel değerlerimizi hatırlatmaya ve elimizden geldiğince gündemde tutmaya çalışıyoruz. Bu yılın takviminde, köy meydanlarımızda ve mahalle aralarında bulunan ve herkesin ortaklaşa kullandığı dibek taşı yer buldu. Dibek taşı; buğday, mısır gibi tahılları ağaç tokmaklarla dövüp ezmek, kepeğinden ayırmak için kullanılırdı. İçi oyulmuş büyük bir taş olan dibek taşı, ihtiyacı olanların kullanabileceği bir meydanda bulunurdu. Bulgur, keşkeklik, aşlık ve tarhanalık malzemelerin hazırlanmasında kullanılmıştır. At arabası vazgeçilmez bir ulaşım aracı olarak dibek taşı gibi yaşantımızda yerini almış önemli öğelerdendir.
2023 yılı takvimine destek veren Kocatepe Petrol ve iş adamı, Adem Kocatepe’ye teşekkür ederiz. 2023 yılının sağlık ve mutlulukla geçmesini temenni ederiz. 2023 yılı takvimlerimizi dernek irtibat noktalarımızdan ücretsiz alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizi tam görüntüleyebilmek için reklam engelleyicinizden www.karaculha.com sitesini pasif hale getiriniz. Teşekkürler