DernekGenel

Karaçulha Kur’an Kursu ile İlgili Açıklama

Karaçulha Kur’an Kursunun İsminin Değiştirilmek İstenilmesi Üzerine Yapılan Yönetim Kurulu Açıklaması:

Karaçulha’da yaklaşık 40 yıl önce yapılan ve uzun yıllar hizmet veren Kuran Kursu iki yıl önce Fethiye Müftülüğünün öncülüğünde yıkılarak yerine “Karaçulha Yatılı Bölge Kuran Kursu” adıyla yeni bir kurs inşaatına başlandı. Müftülüğün öncülüğünde başlatılan bu çalışma diyanet çalışanları, halkımız ve hayırseverler tarafından büyük teveccüh gördü. Dernek olarak, o dönem belde olan Karaçulha’mıza yapımına başlanan bu kursun önemine vurgu yaptık ve destek verdik. Yardım kampanyaları yanı sıra Fethiye Salı Pazarında yapılan hayır gecelerine ve kermeslere katıldık ve katılımı teşvik ettik. Karaçulha camilerini ziyaretlerinde ve vaazlarda Karaçulha’ya yapılan bu esere önce Karaçulha’lıların sahip çıkması gerektiği vurgusunu yapan müftü Oğuzhan Kadıoğlu’nı ziyaret edip teşekkür ettik. Kursun tamamlanarak hizmete girmesi ile birlikte, kurs ile ilgili duyuru ve metinlerde Karaçulha Yatılı Bölge Kuran Kursu ibaresinin kullanılmaması dikkatimizi çekti. Devamında Fethiye Müftüsü, bazı vaiz ve hocaların basında ve facebook vb. sosyal ortamlarda Fethiye Beşkadı Kuran Kursu ibaresini kullanmaya başladığını üzülerek gördük. Başlangıçta ve yapım aşamasında Karaçulha Yatılı Bölge Kuran Kursu denilirken bir anda ne oldu da bu isme geçildi bir anlam veremedik. Karaçulha mahalle muhtarımıza konu aktarıldıktan sonra azalarla birlikte müftüye yapılan ziyarette bu konuda ısrarcı olduğunu öğrendik.

Yapılan bu güzel esere daha temel atılmadan nasıl sahip çıkıp destek olduysak yine aynı desteğin sürmesini ifade ediyoruz. Destekliyoruz. Fakat böyle bir isim değişikliği ile 20 bine yakın nüfusa sahip Karaçulha nasıl yok sayılıyor merak ediyoruz. Bağış toplama aşamasında sık sık afiş ve ilanlarda kullanılan Karaçulha isminin, 14 Ekim 2015 Çarşamba (bugün) yapılacak etkinlikte neden kullanılmadığını müftülüğe soruyoruz. Böyle bir tasarruf neden başta belirtilmemiştir? Beşkadı ismine kimlerle ve nasıl istişare edilerek karar verilmiştir? Karaçulha’da kimlerle bilgi paylaşımı yapılmıştır. Toplumun önünde örnek olması gereken müftülük yetkililerinin isim değiştirme konusunda bu kadar duyarsız ve pervasız olma hakkı var mıdır? Karaçulha ismi neden rahatsız etmiştir?

Karaçulha Kültür ve Dayanışma Derneği olarak isim konusunda yapılan bu yersiz ve zamansız girişimin bir an önce düzeltilmesini talep ederek, bu konuda yasal tüm girişimleri yapacağımızı kamuoyuna saygıyla arzederiz.

www.karaculha.com

dernekbir

dernektoplufoto

kursadina

kursacilis

kursmuftuluk

kurs

dernekiki

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizi tam görüntüleyebilmek için reklam engelleyicinizden www.karaculha.com sitesini pasif hale getiriniz. Teşekkürler