DernekGenel

Yayla Karaçulha ve Kırsal Mahalle Değerlendirmesi

Kamuoyunun Dikkatine

Yayla Karaçulha köklü geçmişi ile bölgenin önemli yerleşim yerlerinden birisidir. 2012 yılında yasalaşarak 2014 yılında yürürlüğe giren düzenlemeler ile Seydikemer sınırları içerisinde kalmıştır. 2015 yılında Seydikemer’e bağlı bir mahalle olmuş ve herhangi bir mücavir alan konumu kalmamıştır.
2020 yılında büyükşehir yasasından kaynaklanan kırsal bölgelerin mağduriyetlerin giderilmesi için “kırsal mahalle” uygulaması kanuna eklenmiş ve ilgili bakanlık tarafından 2021 yılı Nisan ayında yönetmelik yayınlanmıştır. Seydikemer ilçe merkezine 80 km. mesafede bulunan ve kırsal mahalle olma özelliklerine sahip Yayla Karaçulha’nın kırsal mahalle olması tartışmasız beklenen bir durumdur.
Olağan beklentilerin aksine, Seydikemer Belediyesi tarafından Şubat ayı belediye meclisinde (komisyondan gelen karar doğrultusunda) Yayla Karaçulha’nın diğer bir çok mahalle gibi “kırsal mahalle” kapsamına alınmadığı üzülerek görülmüştür. Yapılan çeşitli girişimler neticesinde kararın, Büyükşehir Belediye Meclisine gitmeden geri çekilmesine ve tekrar görüşülmesine karar verilmiştir. Yapılan hatadan geri dönülmesi olumlu karşılanmıştır. Ancak bundan sonraki süreçte, Yayla Karaçulha olarak bağlı olduğumuz Seydikemer Belediyesinin alınacak kararlarda katılımcılık ilkesi ile hareket ederek kırsal mahalle olma konusunda beklentilere olumlu cevap vereceğini umuyor ve bekliyoruz.
Karaçulha Kültür ve Dayanışma derneği olarak, sadece Yayla Karaçulha değil, kırsal mahalle niteliklerine sahip diğer mahallelerimizin de uygulamadan yararlanması gerektiğinin altını çiziyoruz. Seydikemer Belediyesi ve bu konuda son kararı verecek olan Muğla Büyükşehir Belediyesinin kırsal alanlara ilişkin olarak vatandaşların lehine olacak her türlü uygulamayı destekleyeceklerini düşünüyoruz. Bölgemiz adına yapılacak güzel çalışmalarda destek olacağımızı belirterek tüm kamuoyuna saygılarımızı sunuyoruz.

Konuya ilişkin teknik bilgilere bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

KARAÇULHA KÜLTÜR ve DAYANIŞMA DERNEĞİ

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizi tam görüntüleyebilmek için reklam engelleyicinizden www.karaculha.com sitesini pasif hale getiriniz. Teşekkürler